رنگ مو در کدام قسمت از ساختار مو مشخص می‌شود؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  رنگ طبیعی موها یکی از مهم‌ترین ویژگی های ساختمان مو به‌ شمار می‌آید. این ویژگی به علت وجود رنگدانه‌های طبیعی به نام ملانین است. کیفیت و کمیت ملانین رنگ مو را مشخص می‌کند.

  به طور کلی دو نوع ملانین وجود دارد: یوملانین و فئوملانین. در موهای بلوند، خرمایی و قرمز رنگملانینازنوع فئوملانین و در موهای قهوه‌ای و مشکی از نوع یوملانین است. ملانین در حالت خالص قهوه‌ای رنگ است ولی با قرارگرفتن درون سلول‌های مو به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. در موهای مشکی سلول‌های رنگدانه‌ساز در ریشه مو به صورت توپک‌های یک‌دست و توپر به نام ملانوزوم وارد سلول‌های دیگر مو می‌شوند. در افرادی که موی روشن دارند این ملانوزوم‌ها به صورت کامل پر نمی‌شوند و به همان صورت نیمه‌پر وارد سلول‌های مو می‌شوند. هرچه ملانوزوم‌ها پرتر و تعداد آن‌ها بیشتر باشد، رنگ مو تیره‌تر خواهد بود.

  از سن بلوغ تا قبل از 35سالگی موها در تیره‌ترین حالت خود هستند. پیگمنت‌هایی که مسئول رنگ مو‌ هستند در شرایط طبیعی (بدون داشتن زمینه ارثی و اثرات محیطی) معمولا 35 سال دوام می‌آورند و پس از آن مو شروع به سفید شدن می‌کند. نکته جالب اینکه اگر مو دارای لایه مدولا باشد با ازدست‌ دادن رنگدانه‌های خود سفیدتر از حالتی‌ که لایه مدولا را ندارد دیده می‌شود. اگر لایه مدولا در ساختار مو نباشد مو به رنگ زردتر دیده می‌شود.


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :