چرخه رشد موها

توضیحات:

 • به نام خدا

  اولین تارهای مو از چه زمانی رشد می‌کنند؟
  اولین نشانه‌های رشد مو در دوران جنینی هر فرد ظاهر می‌شود. اگر به طور دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، در هفته یازدهم یا به عبارتی ماه سوم بارداری فولیکول‌های موی جنین شکل گرفته و شروع به رشد می‌کنند و با ادامه روند رشد جنین خط‌ موهای موجود در جنین شکل می‌گیرد به‌طوری‌که در هفته 22ام، مژه‌ها و ابروهای جنین کاملا مشخص خواهند شد.

  چرخه رشد و ریزش مو به چه صورت است؟
  موها برای رشد خود یک دوره رشد تا استراحت را سپری می‌کنند و بعد از آن می‌ریزند و به جای آن‌ها موهای جدید رشد می‌کنند و به همین صورت چرخه ادامه پیدا می‌کند. برای چرخه یا سیکل رشد مو می‌توان 3 مرحله در نظر گرفت:

  آناژن (Anagen)/ مرحله رشد: این دوره معمولا بین 2 تا 8 سال طول می‌کشد. هرچه دوران رشد مو طولانی‌تر باشد، مو بلندتر می‌شود. در افرادی که مو از حدی بلندتر نمی‌شود یا سرعت رشد موها کند است یا به دلیل کوتاه بودن دوره رشد موها در آنان است. در هر زمان 80 تا 87 درصد موها در این مرحله هستند.
  کاتاژن (Catagen)/ مرحله انتقال یا پسرفت: دوره کوتاه 2-4 هفته‌ای کاتاژن، مرحله انتقال از مرحله 1 به مرحله 3 است. در طی این دوره رشد موها کند می‌شود و فولیکول مو به تدریج کوچک و چروک می‌شود. حدود یک درصد موها در این مرحله هستند.
  تلوژن (Telogen)-مرحله استراحت: این دوره معمولا 3 تا 4 ماه طول می‌کشد و موها کاملا در حالت خواب هستند. یعنی رشد مو به طور کامل متوقف شده و موها از فولیکول مو جدا می‌شوند. 12 درصد موها در این مرحله هستند.
  بعد از طی دوره استراحت موها شروع به ریزش می‌کند و موی جدید در کنار یا همان محل قبلی شروع به رشد کرده و سیکل رشد بعدی شروع می‌شود. در سیکل‌های طبیعی رشد مو، موها زمانی شروع به ریزش می‌کنند که موهای جدید شروع به رشد کرده باشند.

  طول دوره هر یک از مراحل چرخه عمر مو به ژن و سن افراد بستگی دارد و ممکن است با افزایش سن طول دوره رشد مو در افراد کاهش پیدا کند.


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :