چرا پوست چروک می‌شود؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  فیبرهای کلاژن، پروتئین اصلی در پوست هستند و فیبرهای الاستین به خاطر قابلیت ارتجاعی خود (توانایی برای کشیدگی و قابلیت بازگشت به شکل اولیه) به پوست جوانی و طراوت می‌دهند. 

  - با افزایش سن و سال که پوست در معرض عوامل محیطی (نظیر آفتاب، مواد شوینده، استرس و …) قرار می‌گیرد، پوست چروکیده و ضعیف می‌شود، زیرا که قادر نیست دوباره به طور صحیح مرمت شود.

  - همچنین با افزایش سن، غشاء میانی پوست شروع به کم چربی شدن می‌کند.

  - قرار گرفتن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید به انهدام فیبرهای الاستین در پوست منجر شده و سبب ضعیف شدن پوست، کشیدگی و از دست دادن قابلیت ارتجاعی آن می‌شود.

  - همچنین، پوست آسان‌تر گسسته شده و به زمان بیشتری برای التیام نیاز پیدا می‌کند، که این هم یکی از عوامل اصلی چین و چروک پوست است.

  پوست سیگاری‌ها بیشتر از غیر سیگاری‌ها با‌‌ همان نوع پوست، گرایش به چروک شدن دارد. دلیل این تفاوت، شناخته نشده است، اما ممکن است به خاطر این حقیقت باشد که سیگار گردش خود را در پوست کاهش می‌دهد. 

  - دیگر آلوده کننده‌های هوا مخصوصا ازن هم در این کار دخیل هستند. این باور وجود دارد که رادیکال‌های آزاد اکسیژن، به غشاهای سلولی آسیب می‌رسانند، حتی با مواد ژنتیکی فعل و انفعال داشته و پیری پوست را تسریع می‌کنند. 

  - کاهش وزن سریع و جدی نیز ممکن است سبب چین و چروک شود،‌‌ همان طور که سلول‌های چربی زیرین پوست احتیاج به لایه سطحی دارند، کاهش در این سلول‌های چربی سبب می‌شود که شخص لاغر و ضعیف به نظر بیاید.


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :