آموزش دکلره ریشه مو در خانه

توضیحات:

 • به نام خدا

  آموزش دکلره مو

  آموزش دکلره کردن ریشه مو در خانه
  هنگامی که موها را دکلره می کنیم پس از مدتی با بلند شدن موها تضادی بین ریشه و ساقه مو به وجود می آید. معمولا خیلی از افراد، دو رنگ شدن موها و نیز تضاد ایجاد شده را نمی پسندند و برای ریشه گیری و یکدست کردن رنگ مو، باید به سالن های آرایشی این کار را بسپارند. خیلی از بانوان به دلیل مشغله کاری و یا هزینه های آرایشگاه ترجیح می دهند در  منزل موهای خود را دکلره کنند. در این مقاله به نکات کلیدی دکلره ریشه مو می پردازیم.

  دکلره چیست؟
  دکلره روشی برای پاک کردن و از بین بردن رنگ طبیعی مو می باشد. اگر کسی بخواهد موی خود را  4 درجه روشن تر از رنگ طبیعی کند باید قبل از انجام رنگ، موها را دکلره کند. زمان انجام دکلره و نتیجه رنگ آن، بستگی به جنس مو، تیرگی و روشنی مو و نیز مقاومت مو در برابر مواد دکلره دارد.

  مواد دکلره کدامند؟
  برای انجام دکلره،  اکسیدان و پودر کلره را با توجه به جنس مو و رنگ آن انتخاب می کنیم.

  انواع اکسیدان برای دکلره ریشه مو در خانه
  اکسیدان ها با درصدهای مختلف در بازار موجود است. برای انجام دکلره معمولا از اکسیدان های 9 درصد و 12 درصد استفاده می کنیم.  اکسیدان 9 درصد ضعیف می باشد و برای موهای نازک و حساس مناسب است. اکسیدان 12 درصد قوی تر از اکسیدان 9 درصد بوده و  این اکسیدان را برای موهای ضخیم و بدون آسیب استفاده می کنند.  چنانچه مهارت کافی برای رنگ کردن ندارید بهتر است از اکسیدان 12 درصد استفاده نکنید تا آسیب جدی به موها وارد نشود.

  انواع پودر دکلره  برای دکلره ریشه مو در خانه
  پودر دکلره با نوع ها و برندهای مختلفی در بازار بفروش می رسد. اما در کل دو نوع پودر دکلره  موجود است.

  پودر دکلره سفید:

  پودر دکلره سفید بدلیل اینکه ضعیف می باشد برای موهای نازک و حساس و آسیب دیده استفاده می شود. این پودر برای موهای روشن مناسب است.

  پودر دکلره آبی:

  پودر دکلره آبی نسبت به پودر سفید قوی تر می باشد. بهتر است پودر دکلره آبی برای موهای ضخیم و موهایی که بدون آسیب است  استفاده می شود. پودر دکلره آبی برای موهای مشکی و طبیعی نیز مناسب است.

  وسایل مور نیاز برای دکلره ریشه مو در خانه
  پودر دکلره

  اکسیدان

  برس مخصوص رنگ مو

  ظرف غیر فلزی

  دستکش

  پیش بند

  روش ترکیب اکسیدان و پودر دکلره
  پودر دکلره را با اکسیدان در ظرف غیر فلزی ترکیب کنید. میزان مواد ترکیبی بستگی به اندازه بلندی مو دارد. معمولاً برای هر پیمانه پودر دکلره باید دو پیمانه اکسیدان استفاده کنید. مواد دکلره برای ریشه باید غلیظ باشد. در واقع غلظت آن به اندازه غلظت ماست باشد.

  در اولین مرحله برای دکلره ریشه، تقسیم موی سر است. موها را در ابتدا به سه قسمت جدا کنید. در واقع  از فرق سر، سمت چپ و راست را جدا کرده و نیز از پشت گوش، موهای پشت سر را از این دو قسمت جدا کنید. موها را به دقت شانه کنید تا  مواد دکلره روی تمامی تارهای مو قرار گیرد. پیش بند را ببندید که مواد دکلره روی لباس شما لکه ای ایجاد نکند. دستکش را بپوشید و سپس تکه های جدا شده موی سمت چپ و  پشت سر را با  گیره فیکس کنید و از سمت راست شروع به رنگ کردن کنید. برای  این کار از زیر مو یعنی از کنار گوش شروع به تقسیم های ظریف می کنیم. تکه های مستطیل شکل فویل یا سویت مش را آماده کنید. سپس موی ظریف جدا شده را روی سویت مش یا فویل بگذارید. مواد را با فاصله 1 سانت از ریشه روی مو گذاشته و به کمک برس رنگ، با ضربه مواد را به سمت ساقه و مرز دکلره قبلی می آوریم. دقت کنید به سمت مرز که می رسید مواد کمتری بگذارید. اگر مواد را به مقدار زیاد روی مرز دکلره قبلی و ساقه مو  بگذاریم خط مرزی ایجاد می شود.

  نکته: چنانچه ریشه گیری برای موی کمتر از 5 سانت بود، می توانید مواد را کامل روی ریشه بگذارید.

  نکته: چنانچه ریشه گیری برای موی بیشتر از 5 سانت باشد، اگر از همان ابتدا مواد دکلره را روی ریشه بگذاریم. پوست سر می سوزد و تحمل کمتر می شود. در نتیجه مو به خوبی رنگ باز نمی کند.

  پس از رنگ گذاری، تکه ای دیگر از سویت مش را روی مو و مواد بگذارید و سپس تکه ای ظریف دیگر را روی همین سویت مش گذاشته و مجدداً با فاصله 1 سانت مواد دکلره را بگذارید. این کار تکرار کنید تا زمانی که موهای سمت چپ و راست را کاملا مواد گذاشتید. برای قسمت پشت سر بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید از بالای سر(تاج مو) شروع به مواد دکلره گذاشتن کنید. برای اینکه سمت چپ و راست زودتر روشن نشود. باید برای قسمت پشت سر مهارت و نیز سرعت بیشتری داشته باشید.

  پس از اینکه موها را کامل به مواد دکلره آغشته کردید. باید مو را چک کنیم اگر به رنگ پایه مورد نظر (زرد روشن) رسیده بود زمان رنگ کردن ریشه می باشد. به همان ترتیب مراحل اول، مواد را روی ریشه بگذارید و دوباره سویت مش را روی مو قرار دهید. هر 5 الی 10 دقیقه موها را چک کنید. در صورتی که ریشه مو به رنگ زرد روشن دیده شد باید سویت مش را برداشته و سر را بشویید و سپس از رنگ مورد نظر و یا رنگساژ استفاده کنید.

  سویت مش چیست؟ مزایای استفاده از سویت مش
  سوییت مش یا (آسان مش) برای رنگ و مش بسیار کاربرد دارد. اخیراً سوییت مش جایگزین خوبی برای فویل  می باشد. برای دکلره ریشه مو بهتر است از سویت مش استفاده کنید.  با استفاده از سویت مش رنگ کمتری نسبت به فویل استفاده می شود.
  با استفاده از سوییت مش بر خلاف فویل مواد روی مو داغ نمی شود و از آسیب به مو جلوگیری می کند. رنگ و دکلره با سویت مش بسیار آسان بوده و به راحتی می توانید تغییر رنگ مو را ببینید. در سویت مش مواد از کناره ها نشت نمی کند. سویت مش بر خلاف فویل از سنگینی بیش از حد سر جلوگیری می کند. سوییت روی مواد به راحتی می چسبد و در حین رنگ و دکلره  از روی موها سر نمی خورد.

  1) قبل از اینکه مواد دکلره را روی موها بگذارید، پیشانی و پشت گوش را با وازلین چرب کنید.

  2) بهتر است برای دکلره مو از چند روز قبل موها را نشویید. زیرا چربی طبیعی مو، محافظ خوبی برای پوست می باشد.

  3)  چنانچه برای دکلره ریشه مو مهارت کافی ندارید بهتر است در ابتدا از پشت سر و قسمت پایینی مو شروع کنید و  سپس سمت چپ و سمت راست را دکلره بگذارید.

  4) به یاد داشته باشید برای دکلره ریشه مو حتما تکه های ظریف جدا کنید تا موها یکدست رنگ شود.

  5) در زمان دکلره موها را مرتب چک کنید. به اینصورت که تکه ای از مو را از دو طرف بکشید اگر مو کش آمد یعنی مقاومت خود را از دست داده و باید شسته شود تا سوختگی ایجاد نشود.

  6) برای دکلره ریشه، بهتر است که موهایتان بیشتر از 5 سانت رشد داشته باشد.

  7) چنانچه پایه دکلره بسیار روشن بوده و ریشه کمتر از 5 سانت باشد نباید ریشه گیری انجام دهید زیرا موها آسیب جدی می بیند. اما اگر پایه دکلره روشن نباشد با ریشه کمتر از 5 سانت هم، می توان دکلره انجام داد و هیچ آسیبی به مو نمی رسد.

  7) اگر در غلظت دکلره بی دقتی کنید و شل باشد، پس از اینکه مو را داخل سویت مش بگذارید دکلره از سویت مش بیرون می زند.

  8) در دکلره مو حتما سرعت عمل داشته باشید تا موها یکدست و بدون آسیب دکلره شود.

  9) بعد از نیم ساعت چنانچه موها را چک کردید و به رنگ پایه نرسیده بود بهتر است مواد دکلره را تمدید کنید.

  10) در زمان چک موهای دکلره شده حتماً به صورت منظم چک کنید تا سوختگی ایجاد نشود.

  11) بهتر است سالی 1 الی 2 بار عمل دکلره را انجام دهید. چنانچه به دفعات زیاد موهایتان دکلره کنید مو خشک شده و آسیب می بیند. 

  13) پس از انجام رنگ مو، مراقبت از موی د کلره شده را فراموش نکنید.

  12) پس از دکلره کردن از نرم کننده و شامپوی بچه استفاده کنید. زیرا شانه کردن مو راحت تر شده و نیز مو لطافت بیشتری پیدا می کند.

  13) پس از استحمام از سرم و روغن های محافظ مو استفاده کنید.

  14) بهتر است در زمانی که موهایتان دکلره شده از اتوی مو و باد گرم سشوار کمتر استفاده کنید. زیرا موها شکننده می شود. 


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :