روش های مراقبت از موهای رنگ شده

توضیحات:

 • به نام خدا

  فرقی نمی‌کند که موهایتان را چه رنگی کرده باشید؛ بلوند، قهوه‌ای، مشکی، قرمز یا حتی آبی. موهای رنگ شده به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند تا هم رنگ آنها برای مدت بیشتری دوام داشته باشد و هم موهای سالم‌تری داشته باشید. رنگ مو آسیب‌هایی در موهای سالم ایجاد می‌کند که نیازمند مراقبت بیشتر است.

  هیچ چیز بدتر از این نیست که چند ساعت از وقت خود را در سالن‌های زیبایی بگذرانید تا موهای خود را با جدیدترین رنگ مد، رنگ کنید و بعد در عرض چند هفته، رنگ موهایتان کمرنگ ‌و کمرنگ‌تر شود و از بین برود.

  علاوه بر این نکاتی هم وجود دارد که قبل از اقدام به رنگ مو باید بدانید تا موهایی سالم‌تر و زیباتری داشته باشید، اینها نکاتی هستند که بدون گذراندن دوره آموزش رنگ مو در اختیار شما قرار می گیرد تا بعد از رنگ کردن مو نیز موهایی سالم و براق و درخشان داشته باشید.

  بعد از رنگ مو ۷۲ ساعت تا شامپو زدن صبر کنید
  وقتی موهای خود را رنگ می‌کنید لایه کوتیکول باز می‌شود در نتیجه نفوذ رنگ به شکاف‌های مو راحت تر می‌شود. وقتی موهای خود را بعد از رنگ کردن خیلی زود شامپو بزنید، لایه کوتیکول هنوز باز است در نتیجه رنگ از شکاف‌ها و منافذ موهای شما شسته می‌شود. سه روز طول می‌کشد تا لایه کوتیکول کاملا بسته شود. در نتیجه هر چقدر بیشتر برای شامپو زدن موهای خود بعد از رنگ کردن صبر کنید، پیگمنت‌های رنگ فرصت بیشتری برای تثبیت شدن در کوتیکول مو دارند. در نتیجه رنگ موهای شما مدت بیشتری دوام می‌آورد.

  از شامپوها و نرم‌کننده‌های بدون سولفات استفاده کنید
  سدیم لورت سولفات که آن با را بنام سدیم لورت اتر سولفات هم می‌شناسند نوعی ماده شوینده آنیونی است که در بسیاری از محصولات بهداتشی پیدا می‌شود. این ماده در مواد شوینده و بهداشتی برای ایجاد کف استفاده می‌شود و معمولا در نرم‌کننده‌ها و شامپوها وجود دارد. استفاده از سولفات باعث می‌شود که رطوبت و چربی طبیعی مو از بین برود در نتیجه این مورد منجر به خشکی شدید موها به خصوص موهای رنگ شده می‌شود.

  از شامپوها و نرم‌کننده‌های بدون سولفات استفاده کنید تا رنگ موهای شما ثابت بماند و رطوبت طبیعی آن حفظ شود.

  به نرم‌کننده خود رنگ اضافه کنید
  اگر رنگ‌های روشن استفاده کرده‌اید مثلا صورتی، بنفش و حتی آبی، می‌توانید مقداری از رنگ را به نرم کننده خود اضافه کنید و هر بار که موهای خود را می‌شویید از آن استفاده کنید. با این روش، در واقع هر بار موهایتان را رنگ کرده‌اید و رنگ موهایتان تازه به نظر می‌رسد.

  موقع شستن موها و شامپو زدن، از آب با دمای پایین استفاده کنید
  دوش گرفتن با آب گرم احساس خوبی دارد ولی برای موهای رنگ شده خوب نیست. وقتی موهای خود را با آب داغ می‌شویید، کوتیکول موها باز می‌شود و در نتیجه رنگ مو هنگام شامپو زدن و شستن موها، شسته می‌شود. برای اینکه رنگ موهای شما از بین نرود، با آب بسیار ولرم و ملایم موهای خود را بشویید و با آب خنک آب بکشید. آب گرم باعث می‌شود که مواد شوینده به اعماق بافت مو نفوذ کند ولی آب سرد رطوبت مو را حفظ می‌کند و مانع از کمرنگ‌ شدن رنگ موهایتان می‌شود.

  موهایتان را کمتر بشویید
  شستن هر روز موها باعث می‌شود که رنگ موهایتان زودتر از بین برود. اگر می‌خواهید رنگ مو مدت بیشتری دوام داشته باشد، هر روز آن را نشویید. با شست و شوی هر روز مو، روغن طبیعی موها و رطوبت طبیعی آنها از بین می‌رود. علاوه بر این هر روز مقدار کمی از رنگ موهای خود را می‌شویید. برای اینکه از رنگ موهایتان حفاظت کنید و مانع از خشک شدن آن شوید، یک روز در میان یا دو تا سه بار در هفته موها را بشویید.

  از محصولات و سرم‌های بدون آبکشی برای حفاظت از رنگ مو ها موقع حالت دهی به مو استفاده کنید
  موهای رنگ شده و موهایی که با مواد شیمیایی مختلفی درمان شده‌اند، به رطوبت بیشتری نیاز دارند. همچنین باید تا جایی که ممکن است از تابش آفتاب در امان بمانند تا مانع از بین رفتن چربی و رطوبت طبیعی مو شوند. سرم‌ها و محصولاتی برای مو تولید می‌شود که از مو در برابر اشعه UV حفاظت می‌کنند و رطوبت و نرمی طبیعی پوست را حفظ می‌کنند. با کمک این محصولات، تابش آفتاب باعث کم‌رنگ شدن رنگ موهایتان نمی‌شود.

  از اسپری‌های محافظ حرارت قبل از سشوار و اتو و برس حرارتی استفاده کنید
  روش های مراقبت از موهای رنگ شده

  حرارت باعث خشکی موها و از بین رفتن رنگ آنها می‌شود. از دست رفتن رطوبت مو باعث آسیب دیدن موها می‌شود. برای اینکه از این مشکلات پیشگیری کنید قبل از استفاده از هر گونه ابزاری که با حرارت، به موها حالت می‌دهند، از اسپری‌های مخصوص محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید. این اسپری‌ها از رطوبت مو حفاظت می‌کنند و مانع از دست رفتن آن می‌شوند. بافت بیرونی مو را نرم‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند که رنگ موهای شما ثابت بماند.

  موهای خود را برای جلسه بعدی رنگ آماده کنید
  از شامپوهای روشن‌کننده قبل از جلسه بعدی رنگ کردن مو در سالن، استفاده کنید. این شامپوها موهای شما را از هر نوع چربی پاک می کنند. چربی مو باعث می‌شود که موهایتان به درستی رنگ نگیرد و رنگ در لایه‌های عمیق‌تر مو نفوذ نکند.

  از کلر دوری کنید
  کلر یک ماده شیمیایی است که از آن در استخرها برای تمیز کردن و موارد دیگر استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی می تواند تاثیر زیادی روی رنگ موهای شما داشته باشد و آن را کم‌رنگ کند. مثلا رنگ‌های بلوند بعد از تماس با کلر به سبزی می‌زنند و رنگ‌های تیره‌تر مات و کدر می‌شوند. در مجموع، به خاطر کلر، درخشندگی و زیبایی اولیه رنگ موها از بین می‌رود. بنابراین اگر موهای خود را رنگ کرده‌اید و قصد دارید به استخر بروید، حتما کلاه شنا بپوشید.

  انتهای موها زودتر رنگ خود را از دست می‌دهند و به خاطر خشکی دچار موخوره می‌شوند. هر ۶ تا ۸ هفته، مقداری از انتهای موهای خود را کوتاه کنید تا موهای شما شاداب به نظر برسد و رنگ آن از ابتدا تا انتها، یکسان باشد.

  اجازه دهید موهایتان به صورت طبیعی خشک شود
  هر زمان که امکان پذیر است اجازه دهید تا موها در هوای آزاد خشک شوند. اگر مجبورید از سشوار استفاده کنید، آن را با کمترین دما و در نزدیکی ریشه‌ها استفاده کنید. اگر موهای فر دارید، می‌توانید آنها را بالای سرتان جمع کنید و دور آن تی شرت یا حوله‌های میکروفایبر بپیچید تا خشک شود.

  با موی خیس نخوابید
  خوابیدن با موی خیس باعث آسیب رسیدن به موها می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید موهای خود را بشویید، زمانی این کار را انجام دهید که بین خشک شدن موها و خواب فرصت داشته باشید. قبل از اینکه به رخت خواب بروید، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای خشک شدن موها دارید. اگر شرایطی پیش آمد که مجبور شدید با موی خیس بخوابید، ابدا موهای خود را ببافید.

  قبل از خواب موهایتان را گوجه‌ای یا دم اسبی نبندید. حتی وقتی خشک است. این کار باعث آسیب رسیدن به مو می‌شود.

  از کمترین دمای ابزارهای حالت دهنده مو استفاده کنید
  وقتی با ابزارهای حرارتی مثل سشوار، اتو و برس حرارتی موهای خود را حالت می‌دهید از کمترین دمای آن استفاده کنید. حرارت بالا باعث آسیب رساندن به موها می‌شود و مو را خشک و شکننده می‌کند به خصوص اگر موهای خود را دکلره و بعد رنگ کرده باشید. علاوه بر این، حرارت بالا باعث می‌شود که رنگ موهای شما زودتر محو و کمرنگ شود. اگر قصد دارید موهای خود را حالت دهید، صاف یا فر کنید، از کمترین دمای وسایل حرارتی استفاده کنید، و نکات مهم و حساس در اتو کشیدن مو را رعایت کنید. از اسپری‌ها و محصولات محافظتی مو قبل از اتو کشیدن مو، استفاده کنید.

  بافت طبیعی موهای خود را دوست داشته باشید
  استفاده از وسایل حالت دهنده مو مثل فرکننده‌ها یا صاف‌کننده‌ها و اتو مو باعث آسیب رسیدن به موها می‌شوند حتی اگر از محصولات محافظ استفاده کنید. حالت طبیعی موهای خود را دوست داشته باشید و سعی نکنید که دائم آن را تغییر دهید. از ابزارهای حالت دهنده مو فقط برای مناسبت‌ها و مراسم خاص استفاده کنید.

  روش‌های طبیعی هم وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید به موهای خود حالت دهید. مثلا موها را خیس ببافید و بعد از خشک شدن باز کنید تا موهای فر داشته باشید.

  برای نرم کردن موهای خود به جای نرم کننده، از ماسک‌های تقویتی استفاده کنید. این ماسک‌ها ممکن است ماسک‌های آماده باشد که در فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی و داروخانه‌ها عرضه می‌شود یا ماسک‌های طبیعی که خودتان می توانید در خانه با استفاده از مواد طبیعی تهیه کنید. مثلا با روغن نارگیل یا شی باتر می‌توانید ماسک مو تهیه کنید. ماسک را روی موهای مرطوب بزنید و سپس مو را با کلاه بپوشانید. به اندازه توصیه شده به موها زمان بدهید و بعدا ماسک را بشویید.

  دنبال محصولاتی بگردید که مخصوص موهای رنگ شده و دکلره شده هستند. ماسک‌های تغذیه‌کننده و نرم‌کننده نیز در صورت استفاده مداوم، اثرات خوبی روی مو دارند.

  بیشتر ماسک‌های مو سولفات ندارند ولی باز هم قبل از خرید حتما لیبل آنها را به دقت بررسی کنید که حاوی سولفات نباشند.

  ماسک‌ها را حرارت دهید
  برای این ماسک‌های طبیعی تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند، آنها را قبل از استفاده حرارت دهید. مثلا ماسک روغن نارگیل از آن ماسک‌هایی است که بهتر است قبل از استفاده گرم شود.  ماسک را در ظرفی کوچک قرار دهید و برای مدت ۵ تا ده ثانیه در مایکروویو حرارت دهید. سپس از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید ماسک‌های حاضری را در کاسه‌ای آب داغ حل کنید و بعد استفاده کنید.

  ماسک‌های طبیعی مثل روغن نارگیل را بعد از گرم کردن به موها بزنید و بعد مو را در کلاهی بپیچید. کلاه را با حوله‌ای گرم بپوشانید. قبل از اینکه ماسک را بشویید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید.

  از موهای خود در برابر عوامل آسیب زا محافظت کنید
  روش های مراقبت از موهای رنگ شده

  یکی از عواملی که باعث آسیب زدن به مو می‌شود، قرار گرفتن در معرض آفتاب است. موقع بیرون رفتن موهای خود را با روسری، کلاه یا شال بپوشانید. به خصوص اگر هوا صاف و آفتابی است. اگر دوست ندارید موهای خود را بپوشانید، از اسپری‌های محافظ در برابر اشعه UV استفاده کنید.

  بین هر بار رنگ مو و دکلره، فاصله بیاندازید
  هر بار که موهای خود را رنگ یا دکلره می‌کنید، موها را در معرض آسیب‌های بیشتر قرار می‌دهید. بین هر بار رنگ و دکلره به موهای خود استراحت دهید و اجازه دهید که مو بافت خود را به دست آورد.هر زمان که احساس کردید موهای شما در حال تغییر رنگ است و جلوه اولیه را ندارد، مجددا برای رنگ کردن آن اقدام کنید.

  اگر ریشه موهای شما در حال پیدا شدن است، کیت‌های مخصوص ترمیم ریشه بگیرید و همان قسمت از مو را رنگ کنید.

  مصرف ویتامین‌ها را برای سلامت مو فراموش نکنید
  مصرف ویتامین‌ها برای سلامت مو بسیار ضروری است به خصوص وقتی با رنگ و دکلره مو را در معرض آسیب‌های بیشتر قرار می‌دهید. ویتامین سی در مرکبات یافت می‌شود و برای حفظ سلامت پوست سر مفید است. بیوتین در هویج، زرده تخم مرغ و سالمون وجود دارد. این ویتامین باعث حفظ استقامت و درخشندگی موها است. اگر نمی‌توانید غذاهایی بخورید که حاوی این دو ویتامین هستند، حتما مکمل‌های جایگزین را مصرف کنید.

  رنگ کردن موها بسیار هیجان‌انگیز است. اکثر زنان حتی از فکر کردن به تغییر رنگ موهای خود لذت می‌برند و دوست دارند رنگ‌های مختلف را امتحان کنند. ولی معمولا بسیاری از افراد به خاطر آسیب‌هایی که رنگ کردن به دنبال دارد، از این کار صرف نظر می‌کنند. این نکته حقیقت دارد که هر نوع ماده شیمیایی، می‌تواند به بافت و ساختار مو آسیب بزند ولی روش‌هایی هم وجود دارد که با آنها می‌توانید موهایی سالم تر داشته باشید و در عین حال که آنها را رنگ می‌کنید، مراقب سلامتی مو هم باشید.

  برای اینکه از موهای خود مراقبت کنید و دوام رنگ آن را بیشتر کنید. این نکات را قبل از رنگ کردن مو در نظر بگیرید.

  موهای خود را آماده کنید
  اگر می‌خواهید بعد از رنگ کردن مو موهای سالمی داشته باشید باید موهایتان را از چند ماه قبل برای رنگ کردن آماده کنید. در این چند ماه باید موهایتان حسابی تغذیه و آب‌رسانی شود. حداقل دو ماه قبل از رنگ کردن مو استفاده از روغن‌های درمانی و ماسک‌های مو را شروع کنید. به طور مرتب انتهای مو را کوتاه کنید و آن را از وسایل حالت دهنده حرارتی دور نگه دارید. اگر برای به دست آوردن رنگ مناسب، لازم است که موهایتان را دکلره کنید، شب قبل از دکلره، با روغن نارگیل موهایتان را چرب کنید. این کار آسیب رسیدن به بافت مو را به حداقل می‌رساند.

  رنگ مناسب را انتخاب کنید
  برای رنگ کردن موهای خود حتما بهترین و باکیفیت‌ترین مواد را انتخاب کنید تا آسیب کمتری به موهایتان وارد شود. همچنین مقدار مناسب اکسیدان و رنگ و سایر مواد، بسیار مهم است. اگر از محصول درست استفاده نکنید، احتمال سوختن موهایتان وجود دارد. رنگ کردن مو با مواد گیاهی از جمله رنگ کردن مو با پوست گردو را نیز امتحان کنید.

  طبق دستور محصولات از آنها استفاده کنید
  روش های مراقبت از موهای رنگ شده

  برای اینکه موهای خود را رنگ کنید یک آرایشگر حرفه‌ای انتخاب کنید. اگر دوست دارید خودتان در خانه موهایتان را رنگ کنید، حتما طبق دستورالعمل نوشته شده روی محصولات مرتبط با رنگ، از آنها استفاده کنید. حتما از قبل مقداری از رنگ را روی پوست‌تان تست کنید. هرگز رنگ و سایر محصولات را بیشتر از زمان توصیه شده روی موها نگذارید. بهتر است از کسی بخواهید تا به شما در این کار کمک کند.

  موهای خود را رطوبت‌رسانی کنید
  خشک شدن موها و از دست رفتن آب و لطافت آنها یکی از مشکلات رایجی است که بعد از رنگ کردن حتما برای بیشتر افراد پیش می‌آید. تنها راهی که می‌توانید با آن از خشک شدن مو جلوگیری کنید، رطوبت‌رسانی و تقویت مو است. این کار را می‌توانید با روغن تراپی یا استفاده از مواد طبیعی مثلا آووکادو، موز، ماست، شیر نارگیل، روغن ویتامین ای و ژل آلوئه ورا انجام دهید. در ادامه یک ماسک طبیعی راحت معرفی می‌کنیم که با آن می توانید موهای خود را تقویت و آب‌رسانی کنید:

  مواد لازم:
  نصف آووکادوی رسیده
  یک موز رسیده
  یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
  در یک کاسه موز و آووکادو را پوره کنید تا جایی که ماده‌ای صاف و یکدست ایجاد شود. روغن زیتون را اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید.

  این ماسک را روی موهای خود از ریشه تا نوک موها بزنید.

  بعد از اینکه همه قسمت‌های موهای خود را با ماسک آغشته کردید، اجازه دهید این ماسک یک ساعت روی مو باقی بماند.

  با آب خنک و یک شامپوی بدون سولفات، ماسک را از روی موهایتان پاک کنید.

  این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

  مواد تشکیل دهنده این ماسک دارای خواصی هستند که باعث نرم کردن عمیق مو می‌شوند. وز شدن مو با این ماسک کاهش پیدا می‌کند و آسیب‌های آن ترمیم می‌شود. همچنین به خاطر خواص آب‌رسانی باعث حفظ رطوبت موها می‌شود.

  موهای خود را با پروتئین تغذیه کنید
  یکی دیگر از آسیب‌هایی که با رنگ مو ایجاد می‌شود، کمبود پروتئین و ایجاد آسیب ناشی از آن است. موها برای حفظ استقامت و شادابی خود به پروتئین نیاز دارند. گاهی موها حالت کشسان پیدا می‌کنند و دچار موخوره می‌شوند. تنها راه پیشگیری از این مشکلات، تغذیه کردن مو با پروتئین است. می‌توانید از ماسک‌های پروتئین موجود در بازار استفاده کنید یا اینکه خودتان ماسک‌های خانگی و طبیعی تهیه کنید.

  مواد لازم برای تهیه ماسک پروتئین:
  یک تخم مرغ
  دو قاشق غذاخوری مایونز
  طرز تهیه و استفاده از ماسک
  در یک کاسه، مواد را با هم ترکیب کنید و بزنید تا جایی که یک ماسک یکدست و نرم ایجاد شود.

  این ماسک را روی موهای خود قرار دهید. بیشتر آن را در انتهای موهای خود استفاده کنید.

  وقتی همه جای موهای خود را با این ماسک آغشته کردید، اجازه دهید تا این ترکیب به مدت ۴۵ دقیقه روی موهایتان بماند.

  موهای خود را با یک شامپوی ملایم و بدون سولفات و آب خنک بشویید.

  هفته‌ای یک بار از این ماسک استفاده کنید.

  از آنجایی که تخم مرغ سرشار از پروتئین است کمک می‌کند تا موهایتان تقویت شود و سس مایونز هم وزی و خشکی مو را از بین می‌برد و موهایتان را نرم می‌کند. استفاده مرتب از این ماسک، باعث می‌شود که آسیب ناشی از کمبود پروتئین در موها به کمترین مقدار برسد و موهایتان سلامتی خود را باز یابند.

  روغن تراپی کنید
  یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای حفاظت از موهای خود باید انجام دهید و آن را باید در روتین مراقبت از موهای خود حتما قرار دهید، روغن تراپی موها است. قبل از اینکه به رختخواب بروید می‌توانید موهای خود را به خصوص انتهای آن را با روغن‌های درمانی مناسب چرب کنید و صبح که بیدار شدید، آن را بشویید. یا اینکه روغن را داغ کنید و چند وقت یک بار موهایتان را با آن ماساژ دهید. روتین‌های مراقب از مو بدون روغن درمانی، کامل نمی‌شوند. در صورتی که موهایتان آسیب دیده و روغن تراپی اثری بر روی آن ندارد، انجام کراتینه نانو گلوبال مو برای ترمیم موهای آسیب دیده پیشنهاد می شود.

  برای اینکه موهایتان را با روغن‌های داغ ترمیم کنید، این مراحل را دنبال کنید.

  مواد لازم:
  ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از روغن درمانی مورد استفاده (روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن جوجوبا و…)

  روغن را برای چند ثانیه گرم کنید تا جایی که به گرمای ملایمی برسد.

  روغن گرم را روی پوست سر خود ماساژ دهید و آن را تا انتهای موها ادامه دهید. اگر نوک موهای شما آسیب بیشتری دیده‌اند، روغن تراپی را در نوک موها متمرکز کنید.

  بعد از اینکه موها و پوست سر با روغن مورد نظر پوشانده شدند، اجازه دهید که روغن بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه روی موها باقی بماند. اگر دوست دارید مدت بیشتری روغن روی موهایتان بماند، روغن تراپی را شب انجام دهید تا تمام مدت شب، روغن روی موها بماند.

  روغن را با یک شامپوی ملایم بدون سولفات و آب خنک بشویید.

  دو تا سه بار در هفته این کار را انجام دهید.

  این روغن‌ها کمک می کنند تا موهای شما تغذیه شود و رطوبت موهایتان حفظ شود. علاوه بر این، روغن یک لایه محافظ روی مو ایجاد می‌کند که آن را از آسیب‌های ناشی از تابش خورشید و حرارت زیاد، حفظ می‌کند.


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :