واریاسیون چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  واریاسیون چیست؟
  واریاسیون یا تونر رنگ کمکی است که با رنگ اصلی ترکیب شده و تناژ رنگ را تغییر میدهد. پیش از هر چیزی بهتر است با تناژ مو آشنا شویم. تناژ مو رنگی است که در زمینه رنگ اصلی مثلا رنگ مویی که طلایی است اما اگر به دقت به آن نگاه کنیم یک سایه از رنگ نارنجی را میبینیم. حال با استفاده از واریاسیون میتوانید این تناژ را تشدید کنید یا از بین ببرید. رنگ های کمکی یا واریاسیون ها خالص و قوی بوده و به عنوان خنثی کننده زردی، قرمزی، نارنجی یا سبزی مو مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا واریاسون گرم را با رنگ های گرم و واریاسون سرد را با رنگ سرد مخلوط میکنند. به طور مثال اگر میخواهید رنگ زیتونی تری داشته باشید به رنگ مو واریاسیون سبز و اگر میخواهید سبزی رنگ را کم کنید از خنثی کننده سبز یعنی قرمز استفاده کنید.

  شناخت رنگ های مکمل و متضاد
  در دنیای رنگ تصویری وجود دارد که به آن چرخه رنگ میگویند. همیشه این تصویر را در دسترس داشته باشید. در این چرخه رنگ مقابل هر رنگ دیگر رنگ متضاد آن رنگ و در نتیجه خنثی کننده آن است. بنابر این قرمز و سبز، بنفش و زرد، آبی و نارنجی متضاد و خنثی کننده یکدیگر هستند.

  واریاسیون نقره ای
  واریاسیون نقره ای ضعیف ترین واریاسیون سرد است که تناژ زردی مو را از بین میبرد. از این واریاسیون برای بدست آوردن رنگ نقره ای روی موهای دکلره شده استفاده میشود.

  واریاسون بنفش
  برای از بین بردن زردی رنگ میتوان از واریاسیون بنفش استفاده نمود. همچنین برای ترکیب با رنگ هایی مثل بلوطی، قرمز، مسی که این رنگ ها را خوش رنگ تر کرده و شدت قرمزی آن ها را بیشتر میکند.

  واریاسیون آبی
  از واریاسیون آبی برای خنثی کردن رنگ نارنجی در رنگ مو میتوان استفاده کرد. اگر واریاسیون آبی را با رنگ های تیره ترکیب کنید ایجاد عمق کرده و جلوه زیبایی به رنگ مو میدهد. واریاسیون آبی قوی ترین واریاسیون سرد است. اگر رنگ مشکی را با واریاسیون آبی ترکیب کنید رنگ مشکی پرکلاغی بدست می آید.

  واریاسیون خاکستری
  برای خنثی نمودن رنگ های نارنجی و زرد میتوان از واریاسیون خاکستری استفاده کرد. بنابر قانون واریاسیون ها با ترکیب این واریاسیون با رنگ های خاکستری میتوانید به رنگ مو شدت ببخشید و جلوه زیباتری به مو بدهید.

  واریاسیون طلایی
  برای از بردن کبودی رنگ که در اثر رنگ های سرد روی موی سفید ایجاد میشود میتوان از واریاسیون طلایی استفاده نمود. از واریاسیون طلایی برای ترکیب با رنگ های طلایی، مسی، ماسه اس میتوان استفاده کرد

  قانون استفاده از واریاسیون
  استفاده  از واریاسیون یک قانون جهانی دارد که به R12 مشهور است. بر اساس این قانون ابتدا باید پایه رنگ مو را شناسایی کنید و سپس عدد پایه رنگ مو را منهای 12 کنید. برای مثال رنگ مویی با پایه 5 منهای 12 به 7 سانت واریاسیون احتیاج دارد و رنگ موی پایه 8 تنها به 4 سانت واریاسیون نیاز دارد.

  واریاسیون روی موهای تمیز و نمدار استفاده میشود
  واریاسیون با رنگ مو ترکیب میشود و شدت و تناژ رنگ مو را معتدل میکند.
  واریاسیون قدرت پوشش دهی رنگ را برای تارهای سفید افزایش میدهد ولی قدرت روشن کنندگی ندارد و باعث تیره تر شدن رنگ مو میشود.


 • تهیه و تنظیم توسط آموزشگاه آفریده
  تماس : 09337056033
  انتشار مطلب در :